Program parafialnego przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania.
Segregator mieści w sobie wszystkie pomoce, które potrzebne są do dobrego i sprawnego przygotowania młodzieży do bierzmowania.
Prawdopodobnie znalazłeś...
„Posłuchaj Historii Poszukiwania Sensu I Właściwej Metody”
Ten program ma swoją historię… Jest dziełem praktyka i powstał w „kontakcie z rzeczywistością”. Nie każdy program to może powiedzieć o sobie.
Jest rok 2003. Trafiam jako wikary do parafii MB Królowej Polski w Mławie. Wracam do parafialnego duszpasterstwa po siedmioletniej przerwie – cztery lata studiów i trzy lata pracy w wydziale katechetycznym kurii. Mam duży niepokój a nawet lęk, gdy słyszę, że mam zająć się parafialnym przygotowaniem młodzieży do bierzmowania. Jednocześnie traktuję to jako wyzwanie.
Są to czasy, gdy w Mławie kończy się pewien eksperyment – udzielania bierzmowania nieco starszej młodzieży. Było tak, że moi poprzednicy przygotowywali jednocześnie dwa roczniki – gimnazjalistów i szkoły średnie. Razem było to ponad 300 osób. Dochodzą mnie głosy, że na spotkaniach całej tej grupy w kościele, niektórzy „bohaterowie” popalali w ostatnich ławkach kościoła marihuanę. Tak dla sportu – jest ryzyko, jest przyjemność…
Ja mam zadanie przygotować już “tylko” ok. 170 młodych, ale nie ukrywam, że i tak jestem przerażony. Jak to wszystko zorganizować, poukładać, by to miało ręce i nogi, i sens? Pomoce, które mam nie dają mi satysfakcji. Są zbyt teoretyczne, ogólne, mało spójne. I mało ciekawe. Z czymś takim boję się pójść do młodzieży – zabiją mnie śmiechem. A tak bardzo chcę żyć… 🙂
Pierwszą decyzją jest podzielenie całości na dwie grupy osobnych spotkań ogólnych. W ten sposób rozładowałem tłok i mogłem znaleźć inne miejsce spotkań – kaplica na tyłach kościoła.
Kolejna sprawa to tematy i forma spotkań. Zaczęły się długie miesiące poszukiwań, prób i wysiłków, by dobrać najbardziej optymalny zestaw. Co roku było inaczej. Był rok, gdzie wszystko wywróciłem – to co było ostatnie wylądowało jako pierwsze. Szlifuję uparcie szczegóły. Wiem już, że czasem drobne rzeczy mają wielkie znaczenie. Dojrzewa w tym czasie także „teoria wszystkiego” – zrozumienie pewnych zasad, które są ważne dla dobrego przygotowania młodzieży do bierzmowania..
To co robię budzi kontrowersje u niektórych księży. Inni proszą, bym się swoim programem podzielił. Było to dość trudne, bo program to była sterta plików na dysku komputera.
Przełomem jest zakup kamery – jest już rok 2007. Wpadam na pomysł, by wszystkie katechezy sfilmować i udostępnić. Program jest już wtedy w miarę dojrzały (szósta bodaj wersja). Zaczynam katechezy nagrywać w Mławie a kończę na nowej parafii, w Płocku. Trwa to ponad rok.
Wreszcie, nie wierząc specjalnie w sukces, publikuję moje materiały w formie plików udostępnianych w Internecie. Użytkownicy – księża i katecheci głównie – kupują dostęp do filmów, scenariuszy i pomocy. Co trzeba drukują samodzielnie. Pierwszy nabywca kupuje materiały 16 września 2009 roku wieczorem. Potem, do końca dnia, 23 innych. Do chwili obecnej ponad 2.500 nabywców z Polski i ze świata.
Prawie od początku spotykam naciski i nalegania, by wydać wszystko w formie fizycznej – wydrukowanej, zapisanej na płytkach. Jest rok 2009 zostaję proboszczem i jest to zwyczajnie trudne – ogrom różnych spraw, które na mnie spadają. Wreszcie ulegam – rok 2015 to nowa odsłona całego pakietu materiałów do bierzmowania w formie drukowanych skryptów, konspektów, broszur i nagranych płyt.
ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
– autor programu “Szkoła życia z Bogiem – przygotowanie do bierzmowania
„Przełom I Nowe Otwarcie W Przygotowaniu Do Bierzmowania”
NIE! – nie daję ci gwarancji, że znajdziesz się ze swoimi kandydatami do bierzmowania od razu w niebie. Znajdziesz natomiast drogę, która tam prowadzi. Poznasz też drogi, którymi nie warto iść, bo nigdzie nie prowadzą.
Przeczytaj teraz uważnie i rozważ wszystko co jest na tej stronie od początku do końca i przyłóż do swoich potrzeb i oczekiwań. Znalazłeś bowiem prawdopodobnie najlepsze pomoce – pełne systemowe rozwiązanie – przygotowujące młodzież do bierzmowania.
Katecheza przed bierzmowaniem może wyglądać zupełnie inaczej.
„Młodzież Jaka Jest – Każdy Widzi”
Co wolisz? Jegomości w kapturach, źle umalowane lale ufarbowane na brunetki, pryszczate kujony?
Może przerysowuję, ale bywa i tak jak w wpisie na pewnym forum:
„Zaniemówiłam po prostu. Kościół wypełniony był >młodymi gniewnymi<, którzy zachowywali się tak, że nawet ciężko mi to w jakikolwiek sposób skomentować. Panienki w krótkich spódniczkach, z gumą do żucia w paszczy, pyskujące coś księdzu. Kolesie w dresach, z baseballówkami na głowie, siadający na oparciach ławek, z buciorami na siedzeniu, plujący na posadzkę. Wszyscy rozgadani, mający w głębokim poważaniu to, że ksiądz już zaczął do nich mówić. Do moich uszu z różnych kierunków z częstotliwością średnio co kilka sekund docierały słowa ogólnie uznawane za obraźliwe. Pośrodku tego wszystkiego stał ksiądz, czerwony ze złości i zażenowania, próbujący opanować w jakikolwiek sposób bydło.. ehm, przepraszam, owieczki.”
To nie jest opis siostry – zakrystianki tylko dorosłej osoby, która po pewnych perypetiach, już w dojrzałym wieku, miała przystąpić do bierzmowania i przyszła na próbę.
„Problem Istnieje – I To Ogromny”
Młodzież odchodzi z Kościoła. Balansują jeszcze na krawędzi, buntują się, negują co się da, nie praktykują.
Przyszli na spotkanie kierowani owczym pędem albo pognani przez rodziców, którzy często sami nie mają czystej motywacji.
Trzeba przyjąć to bierzmowanie, bo potem może się przydać – na przykład do ślubu. A ślub warto mieć w kościele – bo to taka piękna ceremonia – cywilny w gminie to już nie to.
Zauważ jedno – jakich by ci młodzi uczuć w nas nie wywoływali są to Boże Dzieci – umiłowane.
Jak się nimi zająć? Jak nie skrzywdzić? Jak mądrze na nich wpłynąć? Jak pomóc? Przecież pod tymi kapturami czy tapetą makijażu jest żywy człowiek.
Jak nie złamać trzciny nadłamanej i nie zagasić knotka o nikłym płomyku?
„Na Pewno Nie Tak”
Jeśli co miesiąc będziemy ich zwoływać, by powiedzieć im, że są beznadziejni i „nie zasługują” na bierzmowanie to popełnimy błąd.
To prawda – są często beznadziejni. To prawda – nie zasługują na bierzmowanie. Dokładnie w takim stopniu jak my sami jesteśmy beznadziejni i jak my nie zasługiwaliśmy na święcenia czy misję katechetyczną.
Jeśli gonić będziemy po krzakach tych, którzy zbliżają się do kościoła pod koniec Mszy Świętej, by upolować pieczątkę w indeksie to popełnimy błąd.
Wyobraź sobie Jezusa, który to robi… Niedorzeczne, prawda?
„Nie Wystarczy Gorliwie I Wytrwale Biec,
Trzeba Jeszcze Biec We Właściwym Kierunku”
Powiem krótko – trzeba wiedzieć „co i jak”.
Trzeba najpierw dokładnie wiedzieć, czego NIE ROBIĆ! Inaczej energie i siły wkładać będziemy w rzeczy, które nie przybliżają a oddalają nas od celu.
I równie dokładnie wiedzieć, CO ROBIĆ! Tak, by inwestować swój wysiłek w to, co ma sens.
Pełna lista udostępnionych pomocy
Broszura (16 stron A4) – raport miażdżący niektóre sposoby przygotowania młodzieży do bierzmowania, które można śmiało nazwać patologią pastoralną. Raport wskazuje jednocześnie właściwy kierunek – potrzebny niezależnie od używanego programu. Jeśli zamówiłeś go kiedyś osobno – podaruj komuś, komu może to otworzyć oczy. Jest to swoista “filozofia” całego programu.
Zeszyt (16 stron A4) wprowadzający w metodę i treści programu. W zeszycie mamy też widok niektórych pomocy – deklaracja, karta kontaktu z „podpadniętym” kandydatem, tekst modlitwy wstawienniczej. Dzięki tej pomocy zyskasz zrozumienie o co w tym programie chodzi i jak go realizować.
Skrypt (96 stron A4) zawierający scenariusze do ośmiu spotkań ogólnych stanowiących całość programu. Materiał wydany jest w taki sposób, by można było zerkać do niego w trakcie spotkania nawet z pewnej odległości (duża czcionka).
Zadbano, by nie podzielić żadnego akapitu między różne strony, każda zatem myśl (akapit) jest na jednej stronie, zawsze gotowa, by rzucić na całość okiem bez przewracania strony.
Skoromowa o wertowaniu stron to trzeba zaznaczyć, że grzbiet jest spiralowany – zapewnia to doskonałe przewracanie kartek i gwarantuje, że skrypt nie zamknie się w najmniej odpowiednim momencie, jak to ma miejsce przy klejonych książkach.
Oprócz scenariusza „krok po kroku” (każda kolejna myśl jest w formie mini-rozdzialika) przy każdym temacie jest określony w jednym zdaniu cel, streszczenie oraz wykaz potrzebnych pomocy.
Skrypt (32 strony A5) zawierający konspekty dla animatorów do ośmiu spotkań w małych grupach. Konspekty prowadzą „krok po kroku” przez każde spotkanie. W pakiecie znajdziesz jeden egzemplarz konspektów – w zależności od potrzeb (ilości animatorów) więcej egzemplarzy – dla każdego twojego animatora – będziesz mógł zakupić osobno. Dzięki tej pomocy nie zostawisz swoich animatorów w rozpaczy radosnej twórczości.
Zeszyt (32 strony A5) zawierający zszyte materiały, które przez osiem spotkań otrzymują uczestnicy w formie oddzielnych kartek. Będziesz miał wgląd w całość i niczego nie pogubisz.
Płyta zawierająca archiwalne nagrania rzeczywistej realizacji spotkań programu w grupie młodzieży. To bardzo amatorskie nagranie, słabej jakości, ale doskonale dokumentuje styl prowadzenia katechez – niezwykle ważne dla całości.
Płyta zawierająca katechezy wideo HD. Oprócz plików wideo na płycie znajdziesz też wersje mp3. Razem 2 godziny 51 minut i 57 sekund wideo i tyleż samo audio. Obejrzenie ułatwi ci potem samodzielne ich poprowadzenie. Pliki audio przydadzą się do samochodu.
Płyta zawierająca wszystkie potrzebne materiały i pomoce w formie plików do wydruku. Możesz edytować, poprawiać, zmieniać wszystko.
Broszura (48 stron A5) zawierająca mądrość kilkunastu lat przygotowywania różnych grup. Treści są uniwersalne, do zastosowania z każdym programem. Wskazówki i przestrogi tej książki mają wartość unikalną.
Wszystkie katechezy w formacie wideo umieszczone zostały w Internecie. Otrzymujesz do nich dostęp, którym możesz się dzielić z animatorami lub uczestnikami.
"Prezentacja Wideo"
Zobacz prezentację wideo materiałów dla prowadzącego (na końcu także materiały dla uczestnika dostępne osobno). Od sierpnia 2017 roku wszystkie materiały wpięte są w specjalny segregator. Od września 2021 roku materiały dla uczestników dostępne są w pakietach po 10 kompletów – na filmie jest pakiet dla 20.
„Co Możesz Zyskać Korzystając Z Programu?”
Jakie odniesiesz korzyści dla siebie korzystając z tego programu?
Zdradzę ci dwa proste (a niezwykle istotne) sekrety, o których większość nie wie lub notorycznie zapomina a które stanowią gwarancję powodzenia jakiegokolwiek programu. Bez tego nawet nie zaczynaj, bo wszystko sknocisz.
Pójdziesz drogą wskazaną przez mądrość Kościoła zapisaną w pewnym dokumencie, który jest prawdopodobnie w każdej parafii a którego prawie nikt nie czytał i nie zna, a który jest bardzo praktycznym i konkretnym drogowskazem.
Zapoznam cię z metodologią programu, zrozumiesz o co w nich chodzi i na czym polega, ogarniając całość lepiej zapanujesz nad częściami.
Zyskasz spójny i logiczny zestaw tematów spotkań. Twoje przygotowanie nie będzie bałaganem jaki jest w wielu przypadkach. Krok po kroku będziesz szedł do przodu, we właściwym kierunku.
Dostaniesz konkretne pomoce dla siebie, do poprowadzenia spotkań ogólnych, będą bardzo szczegółowe, konkretne, obrazowe – z ciekawymi przykładami, które uczestnicy łatwiej zapamiętają.
Dostaniesz do ręki pomoce dla animatorów, dasz im konspekty, które poprowadzą ich „krok po kroku” przez każde ze spotkań.
Dostaniesz pomoce dla uczestników, po każdym ze spotkań będziesz mógł uczestnikom zostawić konkret w postaci 4 stron A5 do wpięcia w segregator, materiał zawierać będzie streszczenie katechezy i prostą pracę domową, zaangażowanie uczestników wydłuży się.
Pomoce dla uczestników pomagają szczególnie nieobecnym (zawsze będziesz miał takich), w drukowanych pomocach uczestnicy znajdą nawet dostęp do miejsca w Internecie, gdzie opuszczoną katechezę będą mogli zobaczyć w formie nagranej katechezy.
Dostaniesz płyty pokazujące katechezy – zarówno sfilmowane konkretne spotkania z młodzieżą jak i wydanie studyjne.
Dostaniesz gotowce i szablony, które oszczędzą ci niepotrzebnej pracy
Spróbuję przekonać cię do „NIEROBIENIA” rzeczy, które robione są przez wielu z przyzwyczajenia a które do niczego nie prowadzą a często szkodzą.
Oszczędzisz mnóstwo czasu korzystając z gotowych rozwiązań testowanych przez lata w wielu grupach.
Unikniesz konfrontacyjnych i siłowych sytuacji w pracy ze swoimi kandydatami – trudnych i często niepotrzebnych.
Nauczysz się takiego sprawdzania obecności na spotkaniach, by kandydaci do bierzmowania nawet tego nie zauważyli.
Wprowadzisz do swojego przygotowania elementy humoru. Nic tak nie rozluźnia i nie otwiera kandydatów jak śmiech.
Pokażę ci jak uniknąć ślepych uliczek, które prowadzą donikąd.
Pokażę ci jak w miarę bezbolesny sposób odsunąć kandydata od bierzmowania, gdy na to zasłużył. Tak, by zwiększyć szansę na jego powrót w późniejszym czasie.
Nie będziesz się bał na koniec przygotowania zrobić anonimowej ankiety oceniającej ciebie i całe przygotowanie.
„Co Zyskają Twoi Kandydaci?”
Jakie korzyści odniosą twoi kandydaci do bierzmowania korzystając z tego programu?
Staną przed szansą zbudowania lub odnowy swojej wiary.
Będą się uczyć podejmowania decyzji, z których najważniejsza jest decyzja wybrania Jezusa jako przyjaciela.
Traktowani jak dojrzali i odpowiedzialni ludzie stawać się będą bardziej dojrzali i odpowiedzialni.
Będą się uczyć właściwego korzystania z wolności. Nie będzie na spotkaniach atmosfery przymusu i zniewolenia.
Unikną moralizowania, połajanek i gróźb, które jedynie zniechęcają i zamykają ich na Ewangelię.
Nauczą się sposobu modlitewnego czytania Pisma Świętego.
Chętniej będą chodzili na spotkania i lepiej je oceniali.
Zobaczą bardziej ludzkie oblicze Kościoła.
Na czym polega elastyczność programu?
Zasadniczo i optymalnie program realizowany jest w ciągu jednego roku szkolnego. Zaczynamy we wrześniu, kończymy w maju, w czerwcu może być bierzmowanie.
Możemy jednak tempo zwiększyć i zrealizować program w dwa miesiące lub nawet miesiąc – łącząc go z weekendowymi rekolekcjami, na których zrealizowana będzie część katechez.
Spotkania w grupach są opcją – jeśli nie mamy animatorów nie robimy tych spotkań a mimo wszystko program dalej pozostaje sensowny. Zasadą pracy w grupach jest „echo” wspólnego spotkania. Animator nie wprowadza nowych treści tylko prowadzi rozmowę na usłyszaną wcześniej przez wszystkich katechezę księdza.
Z racji tego, że wszystkie nauczania umieszczone są w Internecie program okazał się także odporny na pandemię – kandydaci uczestniczyli w przygotowaniu oglądając w domach nagrane katechezy.
„Ważne a może nawet decydujące pytania - Kto Za Tym Stoi?”
"Czy To W Ogóle Działa?” - opinie tych, którzy program sprawdzili
"Nie Ponosisz Żadnego Ryzyka"
Kupując materiały nabywasz absolutną gwarancję 100% satysfakcji. To, co nabędziesz spełni twoje oczekiwania i będzie pomocą w twojej pracy. Jeśli jednak w ciągu 365 dni, z jakichkolwiek powodów uznasz, że nie spełnia to twoich oczekiwań, odeślesz nam materiały a my zwrócimy ci niezwłocznie i bez żadnych pytań pieniądze.
Nic więc nie ryzykujesz, stoisz natomiast przed wielką szansą przełomu.
Szczerze mówiąc my też nic nie ryzykujemy – wiemy, że to co oferujemy jest sprawdzone, działa i jest najwyższej jakości. Mamy za sobą wieloletnie już doświadczenie.
Na ponad 2.500 zakupionych materiałów o zwrot poproszono tylko jeden raz – pewien ksiądz w roztargnieniu kupił te materiały dwukrotnie. Oczywiście zwrot dotyczył tylko tego drugiego razu.
Tak, chcę kupić!
Rekomendujemy zamówienie najpierw samego segregatora a później (na przykład we wrześniu) potrzebnej ilości pakietów dla kandydatów i konspektów dla animatorów.
UWAGA: By zamówić jednocześnie segregator, pakiety dla kandydatów i konspekty, należy po dodaniu jednego produktu cofnąć się do tej oferty i dodać kolejny produkt. W koszyku możemy ustawić potrzebną ilość produktów.
Segregator: Szkoła życia z Bogiem – przygotowanie do bierzmowania [Pakiet materiałów dla prowadzącego]
Komplety dla 10 kandydatów: Szkoła życia z Bogiem – przygotowanie do bierzmowania [Skoroszyty i kartki]
Broszura: Szkoła życia z Bogiem – przygotowanie do bierzmowania [Konspekty spotkań w małej grupie]